Dodana: 22 grudzień 2009 08:42

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2009 08:42

Inny - Obcy - Swój, czyli IV Sympozjon w Teremiskach

W dniach 17-18 października 2008r. w siedzibie Uniwersytetu Powszechnego im. J.J.Lipskiego w Teremiskach,  odbył się  IV Sympozjon z cyklu Warto zapytać o kulturę, pod hasłem  INNY-OBCY-SWÓJ.

IV Sympozjon z cyklu Warto zapytać o kulturę uroczyście w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego otworzył dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Anatol Wap, życząc uczestnikom twórczych dyskusji oraz tego, aby Sympozjon spełnił ich oczekiwania.

W Teremiskach rozmawiano o poszanowaniu godności innych, o tolerancji – jako zasadzie życia  publicznego, o caritas – miłości do bliźniego, o poprawności politycznej i wielu innych zagadnieniach związanych z tematem dialogu międzykulturowego. Niezwykle interesujące wykłady zaproszonych gości wywoływały ożywioną dyskusję.

Plonem tegorocznej edycji będzie wydana na przełomie roku 2008 i 2009 publikacja zawierająca  programowe  referaty oraz wypowiedzi uczestników.

Organizatorami tegorocznej edycji, którą objął patronatem Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego, byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz  Uniwersytet Powszechny im. J.J.Lipskiego w Teremiskach.

To publiczna debata z udziałem autorytetów z kraju i z zagranicy, zajmujących się tą problematyką, przedstawicieli mniejszości narodowych i wyznaniowych zamieszkujących województwo podlaskie, animatorów i twórców a także ludzi nauki i edukacji.

Spotkali się wszyscy ci, dla których dialog międzykulturowy stanowi istotę ich działalności, umożliwia kreatywną postawę wobec współczesnych wyzwań społecznych.

Sympozjon to również miejsce wymiany poglądów i okazją do spotkania ludzi zróżnicowanych pokoleniowo, inaczej pojmujących współczesny świat i rolę dialogu międzykulturowego.

***

Sympozjon Warto zapytać o kulturę został zainicjowany w 2005 roku przez środowiska twórcze oraz władze samorządowe województwa podlaskiego jako długofalowy program, stanowiący istotną część strategii rozwoju regionalnego.

Tematem pierwszej edycji sympozjonu, który odbył się na Wigrach,  było budowanie tożsamości regionalnej w oparciu o kulturowe dziedzictwo i współczesne wyzwania stojące przed Polską i regionem Podlasia. 

Kolejne drugie spotkanie – w Tykocinie -  poświęcone było perspektywom współpracy ludzi kultury  i  przedsiębiorców na rzecz wspólnego celu,  jakim jest rozwój regionalny w sferze zarówno gospodarczej jak i duchowej. Zadaniem  Sympozjonu było m.in zainicjowanie rzeczywistego dialogu między tymi środowiskami,  analizę sytuacji, określenie wspólnych celów, wypracowanie konkretnej ścieżki realizacji wspólnych przedsięwzięć
w najbliższej przyszłości.

III Sympozjon Warto zapytać o kulturę w Supraślu, odbywał  się pod hasłem CZŁOWIEK-NOWOCZESNOŚĆ-DUCHOWOŚĆ.

Brały w nim udział tak wybitne postacie, jak: filozof, prof. Tadeusz Gadacz
z Polskiej Akademii Nauk, ks. dr Henryk Paprocki – rzecznik prasowy Kościoła Prawosławnego w Polsce, redaktor „Polityki” – Edwin Bendyk. Uczestnicy  mieli okazję wysłuchać interesujących referatów związanych z tematyką   Sympozjonu. 

Celem Sympozjonów jest również umożliwienie spotkania i wymiany poglądów osób związanych z kulturą - pracą, twórczością, działalnością społeczną, naukową - z województwa podlaskiego oraz spoza regionu. Ważne są również więzi międzypokoleniowe, które mają szanse w czasie tych spotkań zaistnieć.

Jednym z owoców spotkań są publikacje. Pierwsza wydana została w roku 2005 i dotyczyła dziedzictwa kulturowego, druga, wydana w grudniu 2007 r. łączyła w sobie tematykę drugiego i trzeciego Sympozjonu.

Zobacz galerię

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook